Łóżko dla dziewczynki lub chłopca do małego pokoju. Małego, bo niestety, pokoje dziecięce nigdy nie grzeszą rozmiarami. Odwrotnie do potrzeb naszych dzieci. Pokój dziecięcy to chyba najbardziej wielofunkcyjny pokój w całym mieszkaniu lub domu. Jednocześnie to pokój, jak żaden innych, który przechodzi najwięcej zmian: od urodzenia jego lokatora lub lokatorki, po moment gdy rzeczeni wychodzą z domu w świat.
Łóżko dla dziewczynki lub chłopca – dlaczego ten wybór jest tak ważny?
Pokój dziecięcy przez średnio 18 lat użytkowania przechodzi wiele metamorfoz. Najpierw pojawia się w nim przewijak, małe szafeczki na ubrania, łóżeczko niemowlęce, fotel do karmienia. Z każdym miesiącem przybywa w nim zabawek i innych atrakcji dla szybko rosnącego malucha. Zmieniają się również oczekiwania co do pokoju. Staje się miejscem odpoczynku, zabawy, ale bardzo szybko również pracy i spotkań z rówieśnikami. Musi w nim znaleźć się również miejsce na bardziej przyziemne funkcje: przechowywanie ubrań, zabawek, książek… Tyle wymagań i potrzeb do spełniania i pomieszczenia w jednej, niewielkiej przestrzeni! Gdzieś w międzyczasie, gdy nasze dziecko wyrasta z pierwszego łóżeczka, pojawia się również pytanie, jakim łóżkiem je zastąpić. Czy ma to być łóżeczko tymczasowe, czy może warto zainwestować w pełnowymiarowe łóżko? Ale to ostatnie, choć jego użytkownik na początku prawie w nim znika, jest zwykle bardzo duże. Za duże dla małego pokoju dziecięcego.
Jak łóżko wybrać, aby nie zagracać pokoju dziecięcego?
Gdy nasze dziecko staje się przedszkolakiem, w jego pokoju pojawiają się zwykle dwa meble. Większe wygodne łóżko i biurko, przy którym z każdym rokiem nasz maluch spędza coraz więcej czasu. Oba, jeśli zdecydujemy się na meble pełnowymiarowe, które mają służyć dziecku również w szkole, są dość duże. A czas przedszkolny to moment, gdy w pokoju znajduje się wciąż mnóstwo zabawek i rzeczy, które są dziecięcym „must have” i musi minąć jeszcze kilka dobrych lat, by przestały cieszyć właściciela i właścicielkę, a tym samym zniknęły z pokoju.
Jak pogodzić tak różne potrzeby? Bez konieczności kolejnego przemeblowania pokoju za zaledwie 3 lub cztery lata? Nasza odpowiedź, jak można się domyślać po zamieszczonych w artykule zdjęciach, to łóżko w szafie z biurkiem. A dokładniej, półkotapczan z biurkiem. Idealnie łóżko dla dziewczynki lub chłopca w każdym wieku. Dlaczego? Już wyjaśniamy.
Łóżko dla dziewczynki lub chłopca, takie jak ClickBed Single
Półkotapczan z biurkiem lub bez, to najbardziej kompaktowe łóżko w szafie. Dzięki ułożeniu materaca poziomo, nie zajmuje optycznie tyle przestrzeni w pokoju, co jego brat – łóżko w szafie otwierane pionowo. Jak widać na zdjęciach, świetnie wkomponuje się tam, gdzie rodzeństwo otwierane pionowo zwyczajnie się nie zmieści. Wnęki, ukosy poddasza, niewielkie wysokością ściany dla półkotapczanu to miejsca, w których łóżko w szafie otwierane poziomo sprawdza się doskonale. Mamy więc pierwszy atut: niewielkie wyglądem łóżko, które wciąż jest łóżkiem pełnowymiarowym.
Drugą zaletą tego rozwiązania jest łatwość użytkowania. Otworzyć je może bez trudu nawet kilkuletni maluch. Wspomagane siłownikami i spowalniaczami pozwala na lekkie i bezpieczne otwieranie i zamykanie materaca w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. Bezpieczeństwo to trzeci aspekt łóżka, na który przy jego tworzeniu zwróciliśmy szczególną uwagę. Rodzice często pytają nas, czy łóżko tego typu jest na pewno bezpieczne i np. nie rozłoży się niespodziewanie. Choć nie ma takiej możliwości, bo konstrukcja łóżka mocno trzyma je w pionie po zamknięciu, we froncie ClickBed Single umieściliśmy dodatkowe zabezpieczenia. Blokadę, którą należy uruchomić, aby łóżko zaczęło otwierać się oraz (z myślą o roztargnieniu najmłodszych), zamek otwierany na tradycyjny kluczyk.
Łóżko z biurkiem – dodatkowa oszczędność miejsca
Nie bez powodu wcześniej wspomnieliśmy o dwóch osobnych meblach, które połączyliśmy w jeden. ClickBed Single daje wybór – może być samodzielnym łóżkiem lub łóżkiem z biurkiem. Ta druga opcja, naszym skromnym zdaniem, jest dla pokoju dziecięcego optymalna. Mamy pełnowymiarowe łóżko i pełnowymiarowe biurko. Które zajmuje zdecydowanie mniej przestrzeni w połączeniu niż jako dwa osobne meble. Dodatkową zaletą jest wymiar blatu biurka. Jest na nim miejsce na wszystko co potrzebne i nie, do pracy i zabawy. Gdy czas na odpoczynek, znika pod łóżkiem, a gdy przychodzi dzień, znika łóżko, a pojawia się biurko. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi otwierającemu i zamykającem mebel oferujemy jeszcze jedno udogodnienie: biurko nie wymaga zdejmowania z niego żadnej rzeczy na czas otwierania łóżka. A łóżko przed zamknięciem nie wymaga ścielenia.
Być może dorosłych nie ucieszy ta zaleta, ale najmłodszych z pewnością…