Aktualności

Jakie łóżko do małego pokoju dziecka?

łóżko dla dziewczynki lub chłopca

Łóżko dla dziewczynki lub chłopca do małego pokoju. Małego, bo niestety, pokoje dziecięce nigdy nie grzeszą rozmiarami. Odwrotnie do potrzeb naszych dzieci. Pokój dziecięcy to chyba najbardziej wielofunkcyjny pokój w całym mieszkaniu lub domu. Jednocześnie to pokój, jak żaden innych, który przechodzi najwięcej zmian: od urodzenia jego lokatora lub lokatorki, po moment gdy rzeczeni wychodzą z domu w świat.

Łóżko dla dziewczynki lub chłopca – dlaczego ten wybór jest tak ważny?

łóżko w szafie dla dzieckaPokój dziecięcy przez średnio 18 lat użytkowania przechodzi wiele metamorfoz. Najpierw pojawia się w nim przewijak, małe szafeczki na ubrania, łóżeczko niemowlęce, fotel do karmienia. Z każdym miesiącem przybywa w nim zabawek i innych atrakcji dla szybko rosnącego malucha. Zmieniają się również oczekiwania co do pokoju. Staje się miejscem odpoczynku, zabawy, ale  bardzo szybko również pracy i spotkań z rówieśnikami. Musi w nim znaleźć się również miejsce na bardziej przyziemne funkcje: przechowywanie ubrań, zabawek, książek… Tyle wymagań i potrzeb do spełniania i pomieszczenia w jednej, niewielkiej przestrzeni!  Gdzieś w międzyczasie, gdy nasze dziecko wyrasta z pierwszego łóżeczka, pojawia się również pytanie, jakim łóżkiem je zastąpić. Czy ma to być łóżeczko tymczasowe, czy może warto zainwestować w pełnowymiarowe łóżko? Ale to ostatnie, choć jego użytkownik na początku prawie w nim znika, jest zwykle bardzo duże. Za duże dla małego pokoju dziecięcego.

Jak łóżko wybrać, aby nie zagracać pokoju dziecięcego?

łóżko z biurkiemGdy nasze dziecko staje się przedszkolakiem, w jego pokoju pojawiają się zwykle dwa meble. Większe wygodne łóżko i biurko, przy którym z każdym rokiem nasz maluch spędza coraz więcej czasu. Oba, jeśli zdecydujemy się na meble pełnowymiarowe, które mają służyć dziecku również w szkole, są dość duże. A czas przedszkolny to moment, gdy w pokoju znajduje się wciąż mnóstwo zabawek i rzeczy, które są dziecięcym „must have” i musi minąć jeszcze kilka dobrych lat, by przestały cieszyć właściciela i właścicielkę, a tym samym zniknęły z pokoju.

Jak pogodzić tak różne potrzeby? Bez konieczności kolejnego przemeblowania pokoju za zaledwie 3 lub cztery lata? Nasza odpowiedź, jak można się domyślać po zamieszczonych w artykule zdjęciach, to łóżko w szafie z biurkiem. A dokładniej, półkotapczan z biurkiem. Idealnie łóżko dla dziewczynki lub chłopca w każdym wieku. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Łóżko dla dziewczynki lub chłopca, takie jak ClickBed Single

łóżko dla dziewczynki lub chłopcaPółkotapczan z biurkiem lub bez, to najbardziej kompaktowe łóżko w szafie. Dzięki ułożeniu materaca poziomo, nie zajmuje optycznie tyle przestrzeni w pokoju, co jego brat – łóżko w szafie otwierane pionowo. Jak widać na zdjęciach, świetnie wkomponuje się tam, gdzie rodzeństwo otwierane pionowo zwyczajnie się nie zmieści. Wnęki, ukosy poddasza, niewielkie wysokością ściany dla półkotapczanu to miejsca, w których łóżko w szafie otwierane poziomo sprawdza się doskonale. Mamy więc pierwszy atut: niewielkie wyglądem łóżko, które wciąż jest łóżkiem pełnowymiarowym.

Drugą zaletą tego rozwiązania jest łatwość użytkowania. Otworzyć je może bez trudu nawet kilkuletni maluch. Wspomagane siłownikami i spowalniaczami pozwala na lekkie i bezpieczne otwieranie i zamykanie materaca w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. Bezpieczeństwo to trzeci aspekt łóżka, na który przy jego tworzeniu zwróciliśmy szczególną uwagę. Rodzice często pytają nas, czy łóżko tego typu jest na pewno bezpieczne i np. nie rozłoży się niespodziewanie. Choć nie ma takiej możliwości, bo konstrukcja łóżka mocno trzyma je w pionie po zamknięciu, we froncie ClickBed Single umieściliśmy dodatkowe zabezpieczenia. Blokadę, którą należy uruchomić, aby łóżko zaczęło otwierać się oraz (z myślą o roztargnieniu najmłodszych), zamek otwierany na tradycyjny kluczyk.

Łóżko z biurkiem – dodatkowa oszczędność miejsca

Nie bez powodu wcześniej wspomnieliśmy o dwóch osobnych meblach, które połączyliśmy w jeden. ClickBed Single daje wybór – może być samodzielnym łóżkiem lub łóżkiem z biurkiem. Ta druga opcja, naszym skromnym zdaniem, jest dla pokoju dziecięcego optymalna. Mamy pełnowymiarowe łóżkopełnowymiarowe biurko. Które zajmuje zdecydowanie mniej przestrzeni w połączeniu niż jako dwa osobne meble. Dodatkową zaletą jest wymiar blatu biurka. Jest na nim miejsce na wszystko co potrzebne i nie, do pracy i zabawy. Gdy czas na odpoczynek, znika pod łóżkiem, a gdy przychodzi dzień, znika łóżko, a pojawia się biurko. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi otwierającemu i zamykającem mebel oferujemy jeszcze jedno udogodnienie: biurko nie wymaga zdejmowania z niego żadnej rzeczy na czas otwierania łóżka. A łóżko przed zamknięciem nie wymaga ścielenia.

Być może dorosłych nie ucieszy ta zaleta, ale najmłodszych z pewnością…