Łóżko w szafie dla dziecka nie jedno ma imię. Bo pokój dziecięcy to bardzo specyficzna przestrzeń do aranżacji. Łącząca wiele funkcji i „rosnąca” wraz z jej mieszkańcem. Na początku wystarczy przewijak i łóżeczko. Potem przychodzi czas na pierwsze większe zabawki, stolik, regały, szafki. Wraz z rosnącym małym człowiekiem rosną jego potrzeby. Zmieniają się kolory ścian, mebli, zabawek przybywa, przybywa i przybywa… W tym kalejdoskopie oczekiwań, pasji i zainteresowań, bibelotów, plakatów, pamiątek z wakacji, niezmiennie stoi… łóżko.
Jak dobrze dobrać łóżko do pokoju dziecka? Jaki model łóżka w szafie wybrać do jakiej przestrzeni?
Łóżko w szafie dla dziecka do bardzo małego pokoju
Pokoje dziecięce zwykle nie grzeszą wielkością. A musi w nich znaleźć się miejsce do zabawy, spotkań z przyjaciółmi, nauki, meble na wszystkie dziecięce skarby. I wygodna, spokojna przestrzeń do spania i wieczornego relaksu. My dorośli zwykle mamy do dyspozycji kilka osobnych pokojów do realizacji tych wszystkich aktywności. A dziecko ma zaledwie pokój jeden.
Oszczędność przestrzeni w pokoju dziecięcym jest więc priorytetem. A łóżko, by było wygodne zarówno dla 3 latka jak i nastolatka, musi mieć dobry materac i być przestronne. Bo dzieci rosną a i nam rodzicom nie raz przychodzi przespać się w nim podczas dziecięcej choroby lub gdy naszą pociechę dręczą złe sny. Zawsze jest też miło mieć gdzie wygodnie poleżeć wspólnie przed snem i porozmawiać lub poczytać książkę.
Idealnym rozwiązaniem do małego pokoju dziecięcego jest łóżko w szafie. Które nie zajmuje przestrzeni dziennej, a nocą gwarantuje komfortowy wypoczynek. Zamknięte w ciągu dnia, pozwala się cieszyć swobodą i nie utrudnia przemieszczania po pokoju. I tu pojawia się podstawowe pytanie: jaki model łóżka w szafie wybrać pionowy czy poziomy?
Półkotapczan dla dziecka, czyli łóżko otwierane poziomo, to kompaktowe i nie zajmujące wiele miejsca rozwiązanie. Idealnie pasuje zwłaszcza tam gdzie jest wąsko, a pokój przypomina przysłowiowy „tramwaj”. Bardzo dobrze sprawdza się również pod wszystkimi skosami i w niewielkich wnękach. Pasuje zarówno do pokoi małych dzieci, tych starszych i nastolatków. Choć biorąc pod uwagę ułożenie materaca w tym modelu łóżka i wielką potrzebę samodzielności u małych dzieci, sprawi dużo radości zwłaszcza najmłodszym. Bo takie łóżko, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, może swobodnie i bezpiecznie otworzyć nawet kilkulatek. Niewielka wysokość mebla sprzyja również do zabudowania go dodatkowymi szafkami i półkami. Gdzie wszystko będzie na wyciągnięcie ręki. Bez względu na wiek najmłodszego domownika.
Łóżko do w miarę dużego pokoju dziecięcego
Jeśli dysponujemy całkiem sporym pokojem dziecięcym to pojawia się pytanie: po co nam łóżko w szafie? Nasza odpowiedź brzmi: bo wolnej przestrzeni w pokoju nigdy za wiele. Zwłaszcza gdy nasze dziecko jest już starsze i oprócz łóżka w pokoju przydałoby się doroślejsze miejsce do spotkań ze znajomymi albo do spędzania wolnego czasu w ciągu dnia. I tu pojawia się wcale nie oczywisty w pierwszej chwili model łóżka w szafie dla dzieci – łóżko w szafie z sofą. A połączenie dwóch mebli w jednym daje nam możliwość wykorzystania dowolnie oszczędzonej przestrzeni. Którą możemy przeznaczyć na stół gamingowy, instrument do gry, toaletkę dla nastolatki, sprzęt muzyczny, etc.
Łóżko otwierane pionowo docenią właśnie i przede wszystkim starsze dzieci, młodzież i studenci. Jego wysokość wymaga odpowiedniego wzrostu, by otwieranie i zamykanie łóżka było sprawne i nie nastręczało trudności. A aby takie łóżko dobrze komponowało się z aranżacją pokoju, wystarczy aby układ pomieszczenia był na planie kwadratu lub prostokąta o zbliżonych długościach boków.
Nasze dzisiejsze porady ilustrujemy łóżkiem w szafie z sofą. Ale proszę pamiętać, że do wyboru są jeszcze inne funkcjonalności. Może to być łóżko z biurkiem (rozwiązanie dostępne jest również w wersji poziomej łóżka), łóżko z biblioteką lub przestronnym stołem do pracy.
Wielofunkcyjne rozwiązania potrafią wiele. Jakie wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. A nie, od potrzeb naszych dzieci przede wszystkim. Które docenią na równi z dorosłymi wygodę użytkowania, oryginalność rozwiązań i… brak konieczności ścielenia tego typu łóżka. Niezależnie co sądzą o tym dorośli, którzy równie często nie przepadają za tą czynnością i doceniają możliwość odpuszczenia sobie porannego obowiązku. 🙂