Porady

Łóżko chowane w szafie 160×200 na 2 sposoby

łóżko w szafie półkotapczan

 

Łóżko w szafie 160×200 ma rozmiar optymalny dla większości osób noszących się z zamiarem kupna łóżka. Dlaczego? Wg badań rynku meblowego najchętniej wybierany materac dla dwojga ma właśnie ten rozmiar. Nie zmusza do kompromisu dzielenia się wspólną przestrzenią aż nadto. I nie zajmuje zbyt wiele miejsca, zwykle w małej sypialni. No właśnie, mała sypialnia. Jak ją zaaranżować dobrze, gdy nasz wybór padnie na łóżko w szafie? Dziś prezentujemy 2 sypialnie, 2 łóżka w szafie do materaca 160×200 i 2 różne aranżacje, wykorzystujące łóżko w szafie na 2 sposoby; otwierane pionowo i poziomo.

łóżko w szafie 160x200Łóżko w szafie 160×200 wariant pionowy

Mała sypialnia: wąska, z dużym oknem i szafą wnękową. A w niej ClickBed V Sofa Box, czyli łóżko w szafie otwierane pionowo. Dodajmy, że z sofą i to nie byle jaką. Pod siedziskiem Sofy Box skryta jest obszerna skrzynia na przechowywanie dowolnych rzeczy (zyskujmy dodatkową przestrzeń), a samą sofę można dowolnie przesuwać. Dzięki temu, w razie potrzeby, zyskujemy dodatkowe miejsce do spania.

Łóżko w szafie zostało tu ustawione bokiem do wejścia i na przeciwko okna. Dzięki temu, w przestrzeni dziennej pokój zyskuje wiele dodatkowej przestrzeni. Można się w nim swobodnie poruszać i wykorzystać do innych celów niż tylko sypialniane. A w przestrzeni nocnej, pokój zmienia się w komfortową sypialnię, z pełnowymiarowym łóżkiem do materaca 160×200. Wybór pionowego łóżka w szafie jest tu celowy. W tak wąskim pokoju nie ma miejsca na model, który jest z natury „szerszy niż wyższy”, czyli półkotapczan, nazywany również łóżkiem w szafie otwieranym poziomo.

 

łóżko w szafie 160x200

 

 

Proszę się przyjrzeć: ustawienie vis a vis okna jest tu jedynym możliwym. Postawione łóżko w szafie naprzeciw drzwi uniemożliwiałoby ich swobodne otwarcie lub zamknięcie. A także optycznie jeszcze bardziej wydłużyłoby i tak wąski pokój. Ten sam problem pojawiłby się, gdyby w tym pokoju miało stanąć tradycyjne łóżko. Niezależnie, w którym miejscu, wypełniłoby pokój do ostatniego cala.  A tak, mamy możliwość odzyskania dodatkowych wielu centymetrów do codziennego zużytkowania: pracy, relaksu, popołudniowej kawy na komfortowej kanapie. Łóżka nie musimy ścielić (widoczne na zdjęciu pasy służą do spinania pościeli przed zamknięciem jej w łóżku) i w ciągu kilkunastu sekund pokój nabiera zupełnie innego charakteru.

 

 

 

Łóżko w szafie 160×200 w poziomie, czyli półkotapczan

łóżko w szafie półkotapczanDruga prezentowana sypialnia jest równie mała, ale z innym ustawieniem drzwi wejściowych i okna. Okno znajduje się na węższej ścianie, drzwi na szerszej. Na niej również ustawiona jest garderoba w zabudowie. Znów więc mamy wąską sypialnię, w której tym razem to łóżko w szafie chowane pionowo nie byłoby najlepszym z możliwych rozwiązań. Do aranżacji tego pokoju zaproponowaliśmy więc półkotapczan ClickBed O o wspominanych już wymiarach materaca 160×200. Nie ma sofy więc w wersji zamkniętej tworzy trochę tajemniczy jeśli chodzi o funkcję prostopadłościan.  Głęboka, antracytowa barwa mebla jest mocnym akcentem kolorystycznym w pokoju utrzymanym w stonowanych kolorach i bieli.

Zalety półkotapczanu dla dwojga

 

aranżacja małej sypialni

Po otwarciu łóżka łatwo można zrozumieć, dlaczego łóżko otwierane pionowo nie zdałoby tu egzaminu. Wysoki na 2 metry mebel swobodnie zmieściłby się w tym pomieszczeniu, ale po otwarciu przecinałby pokój na dwie, trudno dostępne przestrzenie: wejściową i od strony okna. Dodatkowo, trudno byłoby swobodnie dostać się do szaf garderobianych i próba wyjęcia lub schowania w nich ubrań byłaby dość karkołomna.

Półkotapczan dwuosobowy pozwala na swobodne przemieszczanie się po sypialni nawet gdy jest otwarty. W wersji zamkniętej pozostawia zaś mnóstwo wolnego miejsca i sprawia, że pokój, mimo że niewielkich rozmiarów, jest przestronny i nie zagracony. Dlatego właśnie polecamy półkotapczan jako rozwiązanie zwłaszcza do takich pomieszczeń. Świetnie sprawdza się również na poddaszach, bo dzięki niższej zabudowie można dobrze dopasować go do skosów i bez problemu otwierać go o dowolnej porze dnia i nocy.

Jak zbudowaliśmy te łóżka w szafie? Szczegóły realizacji:

ClickBed V SOFA BOX

Kolorystyka korpusu i frontu:K013 SU SAND ARTISAN BEECH.

Tkanina sofy: SIGMA 09.

Zagłówek: 3D 1695X840, SIGMA 09.

Dodatki: listwa LED + port USB.

Materac: Sembella AMBER DREAM 160X200 H3.

ClickBed O

Kolorystyka korpusu i frontu: 7184 SU EARTH.

Zagłówek: WALL (DUŻY) ASPEN 06

Dodatki: listwa LED + 2 porty USB.

Materac: Sembella Amber Dream 160X200 H3.