Porady

Domy z kontenerów – jak urządzić dom z kontenerów wygodnie i przestronnie?

domy z kontenerów

dom z kontenera pomysłyDomy z kontenerów z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jak grzyby po deszczu wyrastają w krajobrazie architektonicznym Polski. Stoją na działkach rekreacyjnych, w RODach, ale budujemy je też jako domy całoroczne. Ich niezaprzeczalną zaletą jest mobilność – taki dom może podróżować z nami wszędzie tam, gdzie zdecydujemy się zamieszkać. Drugą zaletą jest cena. Trzecią, modułowość. Pozwala ona szybko i łatwo powiększyć dom mobilny o kolejne potrzebne metry kwadratowe. A skoro już mówimy o wielkości, to pojawia się pytanie, jak naprawdę funkcjonalnie urządzić domy kontenerowe? Ponieważ oprócz wielu zalet mają jedną zasadniczą wadę – małą ilość przestrzeni. Ale czy to naprawdę problem? Przeczytaj:

Meble wielofunkcyjne – gdy liczy się każdy wolny metr powierzchni

zalety domów z kontenerów

Czasami żartobliwie nazywamy meble wielofunkcyjne „meblami do zadań specjalnych”. Ich zadaniem jest:

maksymalna oszczędność miejsca
funkcjonalność
łączenie różnych rozwiązań w jednym meblu
komfort użytkowania

A polem testowym – sprawdzianem, czy spełniają wszystkie te funkcje – jest dla nich małe mieszkanie. Czasami pokój. Czasami wnęka. Ale również, jak w przypadku domów kontenerowych, aż cały (choć mało obszerny) dom.

Jak wygodnie zaaranżować domy z kontenerów?

domy z kontenerów w Polsce

Taki dom, choć niewielkich rozmiarów, musi pomieścić wszystkie możliwe funkcjonalności tradycyjnego domu, za to na ograniczonej przestrzeni. Powinny, a nawet musszą się w nim znaleźć:

kuchnia
łazienka
jadalnia
salon
sypialnia
i dużo miejsca do przechowywania rzeczy codziennych i okazjonalnych

Tak, taki dom to wyzwanie! A my lubimy wyzwania! Dlatego z przyjemnością przyjęliśmy ofertę współpracy niemieckiej firmy Blox przy tworzeniu nowoczesnego domu mobilnego. Aranżację kuchni i łazienki pozostawiliśmy innym. A my sami zajęliśmy się zaprojektowaniem i realizacją pomysłu na jadalnię, salon i sypialnię oraz schowki.

ClickBed to potrafi!

łóżko w szafie z sofą

 

Punktem wyjścia dla naszej koncepcji były dwa modele łóżek chowanych w szafie ClickBed – ClickBed Table i ClickBed V Sofa. Pierwszy mebel dzięki swojej kompaktowości stworzył wygodną przestrzeń jadalni – płynnie łącząc część kuchenną pokoju z miejscem do wspólnego biesiadowania czy… pracy. A drugi, dzięki wygodnej sofie – miejsce do codziennego relaksu i odpoczynku. Oba meble łączy wspólna zabudowa, w której jest dużo miejsca zarówno na ubrania, jak i inne rzeczy potrzebne w życiu codziennym.

 

W ten sposób stworzyliśmy wygodną i przestronną przestrzeń życiową, w której nie ma zbędnych mebli, takich jak tradycyjne łóżko. A na tej niewielkiej powierzchni znajdują się przecież jednocześnie aż 2 łóżka! Pełnowymiarowe, dwuosobowe i ukryte, jak to bywa w przypadku mebli ClickBed, na ścianie. Jedno dla mieszkańców, drugie przeznaczona jest jako łóżko gościnne. Które po otwarciu tworzą intymną przestrzeń nocną, a dzięki zastosowaniu wygodnych materacy zapewniają spokojny i zdrowy sen. I dla ułatwienia poranków, nie wymagają ścielenia.

domy z kontenerów czy warto

 

Wystarczy kilkanaście sekund i salon zamienia się w sypialnię. Możliwe jest również  jednoczesne połączenie jadalni z sypialnią. Zwłaszcza, gdy planujemy leniwą niedzielę, którą chcemy spędzić w domu, z widokiem jak ten za oknami domu na zdjęciach…